KASIM 2019

MediaCat ve Instagram Türkiye ortaklığıyla hayata geçirilen InstaChamp'te yedinci dönemin şampiyonları belli oldu.

Instagram'da gerçekleşen reklam kampanyalarının pazarlama iletişimi performansının Feed ve Stories kategorilerinde değerlendirildiği InstaChamp'in yedinci dönemi sona erdi. Dönemin şampiyonları Feed'de Yeni Nesquik'e Annelerden Like Çocuklardan Kalp, Stories'de ise Cheetos Bıyık – AR Filtre ile Branded Content Kullanımı işleri oldu.

Sekizinci dönemin şampiyonu olmak için...

InstaChamp'te yeni dönem başvuruya açıldı. Başvuruların Akış (Feed) ve Hikâyeler (Stories) olmak üzere iki bölümde değerlendirildiği InstaChamp'te yeni dönem için son başvuru tarihi 17 Ocak. 1 Aralık - 17 Ocak tarihleri arasında Instagram'da reklam şeklinde yayınlanmış olması gereken işler için başvurular instachamp.mediacat.com adresinden yapılıyor.

Feed

Yeni Nesquik'e Annelerden Like Çocuklardan Kalp

Reklamveren: Nestlé Türkiye – Nesquik

Reklam Ajansı: Ogilvy İstanbul

Medya Ajansı: Mindshare Turkey

Strateji

Laktozsuz ve Şeker İlavesiz Kakaolu Süt lansmanıyla hem Türkiye çocuk aromalı süt pazarında hem de Nesquik globalde bir ilk başarıldı. Nesquik Türkiye'nin yeni ürünü sosyal medya alışkanlıkları olan like'lar ve kalplerden esinlenerek annelerin onayı, çocukların da beğenisine sunuldu. İçgörüsünü sosyal medyadan alan iletişim tüm dijital kanallar üzerinden altı ve 15'er saniyelik kopyalarla hedef kitleye ulaştırıldı. Altı saniyelik dört farklı kopyada, dört farklı okazyon ve mesaja odaklanıldı.

Sonuç / Ölçümleme

Kampanya kapsamında tüm filmlerin yayınlarıyla, tekrara düşmeyecek şekilde, Instagram'da yer alan ilgili hedef kitlenin yüzde 78'ine (6,3 milyon) erişildi. Yalnızca Feed'deki iletişimle 2,5 milyon reach ve 11 milyon impression elde edildi. Kampanya genelinde video tamamlanma oranı ortalaması yüzde 32 olurken, lezzetin vurgulandığı altı saniyelik kopya yüzde 39,2'lik tamamlanma oranı elde etti.

Mecraya uygunluk

15 saniyelik ana film Instagram dinamiklerine uygun şekilde hem kare ve hem dikey format olarak yayına alındı. Stories için dört farklı mesaj ve okazyonla, segmente iletişim yapabilmek için dört adet altı saniye uzunluğunda versiyon hazırlandı. Tüm filmlerde ilk üç saniye branding'le birlikle, ilk beş saniyede hedef kitleye mesaj iletildi. Instagram kullanıcılarının kullanım alışkanlıkları doğrultusunda filmlere uygulanan tipografik altyazı sayesinde filmler sessiz de izlenebildi.

Yaratıcılık

Piyasaya yeni çıkacak ürün ilk üç saniye içerisinde dikkat çekecek ve kendini izletecek şekilde kurgulandı. Yaratıcı dijital efektlerle anne hedef kitleye, ana kampanya içerisinde yer alan dört farklı mesajla ve/veya okazyonla (ürün faydası, lezzet, okul, uyku) altı saniye içerisinde yenilik mesajı net bir şekilde ulaştırıldı. Kare ve dikey formatlara da yüzde 100 uyumlu olarak kurgulanan prodüksiyon sayesinde, hiçbir görsel unsur gözden kaçırılmadan, kusursuz bir duygu ve hikâye anlatımı sağlandı.

Stories

Cheetos Bıyık - AR Filtreyle Branded Content Kullanımı

Reklamveren: PepsiCo. Türkiye

Reklam Ajansı: PepCS

Medya Ajansı: OMD Türkiye

 

 

 

Strateji

Oyun ve sosyal medya kullanımı oldukça yüksek olan genç hedef kitleye erişmek için FB&IG platformlarının yenilikçi reklam modellerinden ve influencer'lardan faydalanıldı. "Eğlencenin bıyık şekli" kampanya söylemine uygun olarak etkileşimli ve eğlenceli bir şekilde ürün deneyimletilmeliydi.

Sonuç / Ölçümleme

Reach: 6 milyon 735 bin 877 Impression: 12 milyon 948 bin 371 Link Click: 96 bin 132 CTR: Yüzde 0,74 Post engagement: 1 milyon 888 bin 911 Engagement rate: Yüzde 14,5 Filtre Kullanımı: 26 bin 530

Mecraya uygunluk

Cheetos Bıyık ürününü tanıtmak için bir AR filtresi tasarlandı, bu filtreyi tanıtmak için kampanya hedef kitlesine uygun influencer'lar seçildi. Influencer'lar yaratılan AR filtresini kullanarak hikâyeler paylaştı, bu hikâyeler de filtreye yönlendirme yapacak şekilde Branded Content formatıyla desteklendi, erişimi ve filtrenin kullanım oranı artırıldı.

Yaratıcılık

Yeni çıkan Cheetos Bıyık ürününün bilinirliğini artırmak için kreatif olarak ürünü deneyimlemeye ve hedef kitlenin eğlenceli fotoğraflar çekmesine olanak sağlayan AR filtreler oluşturuldu. Ürün tanıtımı yenilikçi bir şekilde yapılarak markanın hedef kitlesi olan gençlere daha etkileşimli bir şekilde ulaşması sağlandı.

 

InstaChamp 8. Dönem Jüri Üyeleri

  • Ahmet Uğur Yılmaz (Facebok Türkiye, Creative Strategist)
  • Birim Gönülşen Özyürekli (Visa Türkiye, Güney Doğu Avrupa CMO)
  • Burak Günsev (Ogilvy İstanbul, Head of Technology and Innovation)
  • Çağanur Atay Uçtu (MediaMarkt Türkiye, Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü)
  • Ece Ademoğlu (Facebook Türkiye, Client Partner)
  • Pelin Aydoğdu (Danone Nutricia, Pazarlama Direktörü)